tarikhche (1)

پت چیست؟ بازیافت پت چیست؟

پت یا پلی اتیلن ترفتالات (PET) یک پلیمر ترموپلاستیک از خانواده پلی استرهاست که به روش پلیمریزاسیون مرحله ای از واکنش بین اسید ترفتالیک خالص (PTA) و مونو اتیلن گلیکول(MEG) تولید می گردد. دمای انتقال شیشه این پلیمر حدود 80Cº می باشد.

اولین فیبر پلی استری که تریلن (Terylene) نامیده میشد در سال 1941 توسط John Whinfield و James Dickson و Wallace Carothers در اتحادیه کالیکو پرینتر منچستر (the Calico Printer’s Association of Manchester) اختراع شد. بعد از آن Nathaniel Wyeth در سال 1973 بطری های پت را اختراع کرد که برای مصارف پزشکی از آن استفاده می شد.

تنوع زیادی در ویژگی های این پلیمر، بسته به کاربرد و نحوه جهت یافتگی زنجیرهای پلیمری مشاهده می شود.این پلیمر در دمای حدود 255Cº ذوب می شود و در صورتیکه سریع سرد شود تقریبا به صورت کاملا آمورف در آمده و چگا لی آن در حدود 31.33gr/cm خواهد بود .

به دلیل حرکت های آهسته ملکولی ، بلورینگی در حدود دمای 80Cº آغاز می شود و در دمای 130Cº چگالی آن به مقدار 1.37gr/cm3 افزایش می یابد .

با جهت یافتگی مناسب و اعمال گرما چگالی تا 1.40gr/cm3 نیز افزایش می‌یابد .

این پلیمر برای تولید انواع بطری ها، ورق، تسمه و قطعات تزریقی بکار می رود.

شماره تماس برزین صنعت

بطری های پت PET برای بسته بندی طیف وسیعی از محصولات از جمله : آب معدنی، نوشابه های گازدار روغنهای گیاهی،مواد دارویی و بهداشتی و آرایشی بکار می رود.

امروزه این بطری ها جایگاه بسیار منحصر بفردی در صنعت بسته بندی پیدا کرده اند.

روزانه 100 تن زباله پت که معادل 2 میلیون و 500 هزار بطری است در تهران دور ریخته می شود که میتوان با بازیافتپت، این زباله هارا به حداقل رساند.

برای مطالعه بیشتر در مورد بادکن پت کلیک کنید

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
.