بطری پت دارویی

از زمان پیدایش نوع انسان بر روی زمین تا لحظه انقراض وی ، باکتری ها ، میکروب ها ، ویروس ها و یا در قالبی جامع تر بیماری ها با وی همراه هستند . سلسله عواملی که انسان را بیمار می کند ، همواره در طول تاریخ یکسان نبوده است .

به عنوان مثال روزگاری آبله و طاعون بلای جان آدمیان بوده و ورود آن به کشور ، شهر و قبیله ای به معنی از بین رفتن بخش عمده ای از افراد آن ناحیه بوده است ، اما امروزه با کشف روش های درمانی جدید ، گسترش و افزایش سطح عمومی بهداشت و همچنین انجام اقدامات پیشگیرانه ، این امراض ریشه کن شده و در ابعاد وسیع یافت نمی شوند .

مقاومت بدنی انسان در برابر چنین بلایایی که بواسطه تزریق واکسن های گوناگون افزایش یافته است ، هنوز هم دربرابر بیماری های دیگری ضعیف است . با وجود اینکه دهه ها از ساخت آخرین آنتی بیوتیک موثر و قدرتمند از سوی انسان می گذرد ، عوامل بیماری زا و میکروب ها در برابر این دارو مقاوم شده اند .

اتفاقی که نگرانی پزشکان صاحب نظر را در پی داشته است ، چراکه در صورت عدم ساخت دارویی جدید ، شرایطی بدتر از دوران وبا و طاعون کره زمین را در بر خواهد گرفت . در این میان و با بروز هر اتفاقی ، اصلی که تغییر نمی کند ، نیاز انسان به مصرف داروست .

در همین راستا دارو به مجموعه ماده های گیاهی ، حیوانی ، معدنی و شیمیایی گفته می شود که بر روی مکانیزم اجزای زنده جانوران (از جمله انسان) تاثیر گذاشته و آن را بهبود می بخشد . داروها که عموماً خوردنی ، مالیدنی ، استنشاقی و تزریقی می باشند ، با درمان بیماری ، تسکین درد ، تشخیص مرض یا پیشگیری از وقوع مریضی به کمک فرد مصدوم می شتابند .

این داروها به دلیل وظیفه خطیرشان (تاثیر مستقیم بر سلامت یا مرگ و زندگی بیماران ) از یک سو و قابلیت جذب آلودگی از سوی دیگر ، مستلزم نگهداری در ظروفی خاص می باشند . در سال های نچندان دور ، استفاده از بطری و قوطی های شیشه ای برای نگهداری از این مواد بسیار رایج بود (کمااینکه برخی از شربت ها هم اینک نیز در ظروف شیشه ای عرضه می شوند ) اما به دلیل هزینه بالا ، وزن زیاد و مقاومت کم آن ها در برابر ضربه ، نگهداری بخشی از دارو ها به بطری پت و مشتقات پلاستیکی آن محول شد .

شماره تماس برزین صنعت

امروزه استفاده از بطری پت به عنوان محفظه نگهدارنده قرص ها و کپسول ها بسیار رایج می باشد ، چراکه علاوه بر نداشتن محدودیات فوق ، بر روی مزه ،بو و فواید محتویاتش نیز تاثیر نگذاشته و تا زمان انقضای محصول ، از آن در برابر تهدیدات خارجی محافظت می کند .
بطری پت که بیشتر در طیف های مختلف رنگ قهوه ای تولید می شود مناسب نگهداری از نوشیدنی های دارویی می باشد .
نمونه های بی رنگ یا مات نیز برای داروهای غیرخوراکی (مانند بتادین ، لیدوکائین ، محلول دهان شویه و یا قطره چشم و بینی ) مصرف می گردند .

در کنار بطری (دارای دهانه کوچک و بدنه بزرگ) ، قوطی های پلاستیکی (دهانه و بدنه هم شعاع) نیز برای نگهداری انواع کپسول ها ، قرص های درمانی ، قرص های جوشان و پودرهای خوراکی کاربرد دارند . در پایان نیز می توان از استفاده مواد پلاستیکی در ساخت ادوات پزشکی مانند سرنگ ، قطره چکان ، پیمانه ، قاشق های مدرج و انواع درب بطری پت اشاره کرد .

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
.